Nietolerancja histaminy to coraz częściej diagnozowany problem, który może wpływać na codzienne samopoczucie i zdrowie. W artykule przyjrzymy się, czym jest nietolerancja histaminy, jakie badania warto wykonać, a także jak powinna wyglądać dieta antyhistaminowa.
Histamina – co to?
Histamina jest aminą biogenną występującą w licznych komórkach organizmu. Pełni szereg różnorakich funkcji i dla zdrowej osoby nie wyrządza żadnych szkód. Niestety u niektórych osób o niskim progu jej tolerancji może powodować nieprzyjemne objawy.
Histamina może wywołać szereg różnorodnych reakcji poprzez połączenie z czterema typami receptorów (H1, H2, H3, H4), zlokalizowanych w wielu tkankach. A to, co nam się stanie zależy od tego, z którym typem receptora się połączy oraz w której tkance dojdzie do reakcji.
Dlatego objawy są tak szerokie od duszności, bólu głowy, przez wysypkę, swędzenie skóry, po kichanie, a nawet problemy jelitowe. Nietolerancję histaminy jak inne schorzenia diagnozuje lekarz, ale i tak nie ma na tę przypadłość leku. Jak przy innych nietolerancjach stosuje się dietę eliminującą produkty bogate w histaminę.
Badania na nietolerancję histaminy
Przede wszystkim pamiętaj, że od diagnozy jest lekarz. Jednak po krótce opiszę Ci jak może wyglądać diagnoza i co warto zbadać.
- Należy wykluczyć alergie, ponieważ objawy są praktycznie takie same. Dzięki temu możemy się dowiedzieć czy to nie oby alergia powoduje przykre objawy. Nietolerancja histaminy stanowi mało poznany typ nadwrażliwości, odpowiedzialny za szereg często poważnych objawów, mylnie interpretowanych jako alergia. Nie dochodzi tu do rozwoju mechanizmów nadwrażliwości immunologicznej, jednakże ze względu na znaczące podobieństwo objawów stan taki bywa nazywany także pseudoalergią.
- Warto również wykluczyć celiakię i nieceliakalną nadwrażliwość na gluten. Dzięki odpowiednim badaniom możemy dowiedzieć się czy objawy mogą wynikać z np. celiakii, wtedy wystarczy wykluczyć gluten, a nie wszystkie produkty wysokohistaminowe.
- Zawsze analizujemy leki, które przyjmujemy, ponieważ niektóre mogą hamować produkcję DAO, a co za tym idzie mogą wpływać na pogorszenie się objawów.
- Co ważne należy przeanalizować również ewentualne choroby jelit, np. IBS czy SIBO. Przy tych schorzeniach nietolerancja histaminy idzie często w parze, ale również gdy uda nam się te dolegliwości załagodzić, zaczynamy lepiej radzić sobie też z samą histaminą.
- Oznaczenie DAO z krwi to badanie, które może nas na prowadzić na to czy zmagamy się z nietolerancją histaminy czy nie, jednak warto poszerzyć diagnozę o powyższe punkty, ponieważ jak nie dojdziemy do pierwotnej przyczyny to objawy będą się za nami ciągnęły przez dług czas.
Dieta antyhistaminowa – jak wygląda?
Rozpoznanie nietolerancji histaminy wiąże się z koniecznością wdrożenia ścisłej diety eliminacyjnej – niespożywania produktów zawierających duże ilości histaminy, produktów ją uwalniających z zasobów organizmu, jak również hamujących aktywność oksydazy diaminowej. Zaleca się także unikanie sytuacji stresowych, w tym nagłej zmiany temperatury, które mogą być odpowiedzialne za wyrzut histaminy. Należy zadbać o podaż składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tego enzymu (witaminy C, B6 oraz miedzi) jako metody profilaktycznej u pacjentów z obniżoną jej aktywnością.
Z pomocą mogą przyjść także bakterie probiotyczne! Korzystne bakterie probiotyczne przy nietolerancji histaminy to:
- Lactocaseibacillus rhamnosus
- Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum
- Bifidobacterium bifidum, B.lactis, B.breve
- a także szczepy bakterii Lactobacillus salivarius i Lactobacillus gasseri.
WAŻNE! Powyższe zalecenia to ogólne wytyczne dla osób z nietolerancją histaminy. Jeśli jednak zmagasz się dodatkowo z innymi chorobami warto wszelkie zmiany w diecie oraz włączenie suplementacji skonsultować z dietetykiem i lekarzem.
Produkty niskohistaminowe – jak je wybierać?
Podczas planowania diety należy wybierać produkty niskohistaminowe, które nie zwiększają poziomu histaminy w organizmie. Ważne jest, aby unikać przetworzonych produktów, długo przechowywanej żywności oraz fermentowanych pokarmów. Świeże owoce, warzywa i mięso powinny stanowić podstawę diety antyhistaminowej.
Dieta eliminacyjna jest jednym z głównych sposobów radzenia sobie z nietolerancją histaminy. Polega na stopniowym eliminowaniu z diety pokarmów zawierających histaminę i obserwowaniu, które z nich wywołują objawy. Po kilku tygodniach stopniowo wprowadza się wybrane produkty, aby sprawdzić, jak organizm na nie reaguje.