Dieta przeciwzapalna – czemu ma służyć, dla kogo jest właściwa i kiedy można ją stosować?
Jeszcze kilka lat temu, kiedy nie miałam pojęcia o żywieniu, dieta przeciwzapalna kojarzyła mi się z jedzeniem samych warzyw i owoców, czyli z czymś na miarę detoksu. Jednak okazuje się, że jest co całkiem co innego i faktycznie warzywa i owoce w tej diecie stanowią duży procent, ale nie całość. Zebrałam dla Was najciekawsze informacje i praktyczne zalecenia dla osób, które chciałyby spróbować takie sposobu żywienia.
Dieta przeciwzapalna – krótka teoria
Stan zapalny w organizmie to całkiem naturalna reakcja i często jest ona korzystna. Na przykład, kiedy organizm broni się przed patogenami. Stan zapalny ma jeden cel: doprowadzić do równowagi w organizmie.
Objawami stanu zapalnego mogą być: gorączka, przekrwienie tkanek, zaczerwienienie, wysypka czy obrzęk, a nawet brak apetytu i zaburzony rytm wypróżnień. Często obserwujemy również podwyższone parametry krwi (OB i CRP). Organizm chce za wszelką cenę przekazać nam, że coś tu nie gra.
To co jemy ma ogromny wpływ na przebieg i intensywność stanu zapalnego. Powstał nawet wskaźnik IF (inflammation index), który klasyfikuje produkty spożywcze według ich działania pro i przeciwzapalnego. Tutaj podobnie jak w przypadku indeksu i ładunku glikemicznego, na jego wartość wpływa także porcja zjadanego produktu.
Dieta przeciwzapalna – co jeść?
Celem tego sposobu żywienia jest zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie w niefarmakologiczny sposób.
Czemu ta dieta działa? Przede wszystkim dlatego, że bazuje na świeżych, nieprzetworzonych produktach oraz dąży do unormowania masy ciała i polepszenia parametrów krwi. W diecie przeciwzapalnej mamy mnóstwo związków takich jak: katechiny, polifenole, karotenoidy, antocyjany i likopen.
Co jemy:
- warzywa i owoce, szczególnie surowe,
- razowe pieczywo, ryż brązowy, kasza gryczana, pęczak, komosa ryżowa),
- płatki owsiane, otręby,
- mleczne produkty fermentowane (kefir, jogurt naturalny, maślanka)
- nasiona roślin strączkowych
- ryby i chude mięso
- oliwa z oliwek, olej lniany, orzechy włoskie.
Co odrzucamy:
- żywność przetworzoną (słodycze, dania gotowe, przekąski słone, napoje, gotowe sosy),
- produkty zawierające kwasy tł trans,
- tłuste mięsa,
- cukier.
Dieta przeciwzapalna – kiedy jest szczególnie zalecana?
Dieta przeciwzapalna jest polecana osobom zmagającym się z:
- chorobą Hashimoto,
- Atopowym zapaleniem skóry,
- Łuszczycą,
- Reumatoidalnym zapaleniem stawów,
- Endometriozą,
- PCOS,
- Nadwagą i otyłością,
- Zaburzeniami mikroflory jelitowej.
Nawet jeśli nie występuje u Ciebie żadna z powyższych przypadłości, ale jesteś ciągle zmęczony, ciężko Ci się skoncentrować, masz osłabione włosy i paznokcie lub suchą skórę, spróbuj wprowadzić zalecenia diety przeciwzapalnej, a na pewno poczujesz się lepiej!
Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, masz pytania lub chciałabyś/chciałbyś otrzymać indywidualny jadłospis, który nakieruje Cię i pomoże Ci wdrożyć zdrowe zmiany, zapraszam do współpracy.