Jak pogodzić zabiegane życie ze zdrową dietą?

Jak wyciągnąć więcej z każdego dnia, lepiej go zorganizować i znaleźć w tym wszystkim czas na zdrowe odżywianie ?
Czasami jest tak, że nie wiesz gdzie ten cały dzień umyka. Wstajesz wcześnie, szybki prysznic, jeszcze szybsze śniadanie albo i jego brak. Pędem gonisz do pracy, na zajęcia, w międzyczasie zjesz drożdżówkę, może jakąś sałatkę, czy wypijesz jogurt, w drodze w głowie porządkujesz sobie co musisz zrobić, o czym pamiętać, co kupić. Później latasz z miejsca do miejsca, wracasz do domu i ostatecznie jesz tosty na obiad, bo nie masz na nic siły albo pomysłu i właściwie z zakupów, które zrobiłaś nie da złożyć się sensownego posiłku. Bierzesz się za ogarnianie mieszkania, a jeszcze tu trzeba przedzwonić, tu podskoczyć w międzyczasie zjeść cokolwiek na szybko i może wieczorem będziesz miała dla siebie tą godzinę na poczytanie książki, czy obejrzenie serialu. Prawdopodobnie i tak nic z tego, bo zaśniesz.

Nadchodzi kolejny dzień, nowe wyzwania i zadania przed Tobą, a do tego słyszysz coraz częściej hasła: “uprawiaj regularnie sport”, “jedz zdrowo”, “nie podjadaj”, “wysypiaj się”.
Jak to wszystko złożyć w całość i uporządkować? Podpowiem Ci co robię ja, dzięki czemu mogę mieć czas dla siebie i bliskich i co robię żeby mniej się stresować.


DAILY ROUTINES, CZYLI TWOJE CODZIENNE ZWYCZAJE, KTÓRE UŁATWIAJĄ SKUPIENIE, ODSTRESOWANIE SIĘ, CZY UPORZĄDKOWANIE SOBIE DNIA.

Takie codzienne rytuały mogą być bardzo różne. Ja sama ciągle pracuję nad swoimi i cały czas je udoskonalam, zmieniam i dopasowuje do swojego trybu życia, który aktualnie prowadzę. Myślę, że o to właśnie w nich chodzi. Żeby działały, muszą być dopasowane do Ciebie, powinny być indywidualne, wypracowane przez Ciebie.

Przykładem może być wstanie 15 minut wcześniej, włączenie ulubionej muzyki i przygotowywanie śniadania. Od razu lepiej wchodzi się w nowy dzień. Innym takim rytuałem może być wieczorna herbata ( o tej porze roku mile widziana z cynamonem i goździkami <3 ), siadanie co wieczór na 10 minut i spisywanie listy rzeczy co muszę zrobić następnego dnia.

Te wszystkie czynności powinny być nie dłuższe niż 20 minut. Kolejny przykład to zaraz po wstaniu wypicie ciepłej wody z sokiem z cytryny. Być może pomoże Ci to w kontrolowaniu spożycia odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Ja od tego zaczynałam. Później zaczęłam nosić ze sobą bidon z wodą albo z wodą infuzowaną o której pisałam kilka postów temu ( zakładka ZDROWIE – PLANOWANIE –> Post o 10 zaletach picia wody ). Dzięki temu wyrobiłam sobie nawyk popijania wody przez cały dzień. Chociaż ostatnio częściej są to napary i herbaty.

PLANNER DNIA, CZYLI ZBIÓR WSZYSTKICH TWOICH ZADAŃ I PLANÓW NA KAŻDY DZIEŃ.

Kiedyś nosiłam kalendarz, później zaczęło mi w nim brakować miejsca więc nosiłam ze sobą mnóstwo kartek, karteczek, teczek co nie zdawało egzaminu. Nadeszła kolej na notatki w telefonie, mnóstwo aplikacji, które miały pomóc w organizacji czasu, to też nie pomagało, zaczęłam się w tym wszystkim gubić. Ostatecznie wpadłam na pomysł robienia swojego własnego plannera. Każdą kategorię i stronę projektuję sama, pod to czego potrzebuję i mogę dowolnie to modyfikować. Może to być kalendarz na cały miesiąc z wyróżnionymi najważniejszymi wydarzeniami, strona tylko z konkretnym tygodniem, gdzie rozpisuje zadania na każdy dzień, albo przy bardzo napiętym grafiku planuję cały dzień, jak jest potrzeba to od 6 do 23. Na pewno wrzucę wam DIY krok po kroku jak zrobić taki planner i co w nim zawrzeć.

PLANOWANIE POSIŁKÓW, CZYLI JAK POŁĄCZYĆ ZABIEGANE ŻYCIE ZE ZDROWĄ DIETĄ.

Zdecydowanie ten temat jest mi najbliższy, ponieważ jako studentka dietetyki wiem jak ważne jest odpowiednie odżywanie. To nie tylko zapobieganie chorobom, ale przede wszystkim w tym wieku wspomaga to nasze funkcjonowanie. Przy tak napiętym grafiku jaki prowadzimy, musimy wspomóc nasz organizm. Dostarczając mu produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne pomagamy mu się odpowiednio zregenerować i przygotować na kolejne wyzwania. Dzięki zdrowemu trybie życia stajemy się również bardziej odporni na chociażby przeziębienia, które chcąc nie chcąc osłabiają naszą produktywność. Postaram się na dniach wrzucić wam też przykład takiego planowania posiłków.

Jak widzicie często wspominam, że wrzucę to, wrzucę tamto. Obiecuję, że ze wszystkich tych obietnic się wywiążę, tylko wszystko po kolei 😀 Jak wspominałam, planowanie i rozwój jest ważny ale pamiętajmy też o chwili spokoju i regeneracji. Podzielcie się koniecznie swoimi sposobami na lepszą organizację czasu !