Mamy już połowę grudnia, a ja chyba cały czas czuję jesień. Może dlatego, że w tym roku za dynię zabrałam się dość późno więc jeszcze nie mam jej dość 😀
O tym czemu warto jeść strączki pisałam tutaj:
Oczywiście możecie zrobić wersję bez dyni albo dodać zamiast niej np. puree z batata lub suszone pomidory. Takie produkty nadają świetną barwę i od razu wyglądają pysznie! Obowiązkowo u mnie sporo przypraw, szczególnie tych rozgrzewających. Tutaj też dodaj to co lubisz. U mnie była to papryka ostra, papryka wędzona, kurkuma, kardamon i czosnek.
Czarnuszkę dodaje do potraw ze strączków bardzo często. Nie dość, że nadaje niesamowitego aromatu to wspomaga trawienie!
Tym razem do kotletów z soczewicy upiekłam bataty. Nie byłabym sobą gdybym nie dodała góry przypraw 😀 Bataty kocham za ich wartości odżywcze i naturalnie słodki smak, który idealnie komponuje się z ostrzejszymi potrawami.
Przepis na dyniowe kotlety z soczewicy
Składniki:
3/4 szklanki suchej czerwonej soczewicy (ok. 120g)
100 g suchej kaszy jaglanej
4 łyżki puree z dyni
1/2 cebuli
2 ząbki czosnku
3 łyżki pestek dyni
łyżka czarnuszki
posiekana zielona pietruszka
przyprawy suche: ostra papryka, wędzona papryka, czosnek, kurkuma, kardamon, sól.
oliwa ( do podsmażenia cebulki + do smażenia kotletów)
2/ 3 łyżki bułki tartej ( może być potrzebne więcej jeśli nasze puree było zbyt mokre lub soczewica była nie do końca odsączona.
Wykonanie:
- Na łyżce oliwy przez krótką chwilę (2 minuty) podsmażamy pokrojoną w drobną kostkę cebulkę. Dorzucamy czosnek. Wyłączamy kuchenkę.
- Soczewicę gotujemy według instrukcji na opakowaniu. Przed gotowaniem zawsze przepłucz soczewicę. Po ugotowaniu dobrze ją odsącz. Niech będzie miękka, nie sypka, ale też nie rozgotowana.
- Kaszę jaglaną ugotuj według instrukcji na opakowaniu.
- Połącz kaszę z soczewicą i cebulką z czosnkiem. Dokładnie wymieszaj. Dodaj puree oraz pestki dyni. Jeśli twoje puree z dyni jest zbyt rzadkie to chwilę je podsmaż żeby odparowało.
- Wszystko dokładnie wymieszaj wraz z czarnuszką, pietruszką i przyprawami.
- Dodaj bułkę tartą. U mnie 2 łyżki starczyły ale czasami warto dodać więcej. Lepiej tak niż zbierać rozsypane kotlety z całej patelni.
- Smaż kotlety z obu stron na oliwie lub oleju rzepakowym.
Wersja bezglutenowa: Zamiast bułki tartej możesz dodać zmielone płatki owsiane bezglutenowe lub mąki bezglutenowe, np. z ciecierzycy.
WARTOŚĆ ENERGETYCZNA
W porcji ( 3 kotlety): 370 kcal/ 14 g białka/ 14 g tłuszczu/ 50 g węglowodanów/ 6 g błonnika/ 5 mg żelaza/ 100 mg magnezu/ 3 mg cynku.
W odpowiedzi na “Dyniowe kotlety z soczewicy z kaszą jaglaną.”
[…] obiady! Jeszcze lepiej jakbyśmy dorzucili do tego jakieś wege albo nie wege kotlety. Na przykład kotlety z soczewicy. Chodzi tutaj o białko. Posiłki bez produktów będących źródłem białka nie nasycą nas na […]